Filozofia GJB

Będąc w Waszym wieku marzyłam o szkole do której uczniowie przychodzą z radością, gdzie mogą rozwijać swoje pasje, dzielić się swoimi zainteresowaniami, gdzie nauczyciele nie oceniają z góry, nie krytykują, ale są przyjaciółmi i mentorami swoich uczniów.Szkołą, w której wszyscy tworzą prawdziwą drużynę i mają wspólny cel.

Utopia? Nie! Te marzenie po wielu latach udało się urzeczywistnić. Szkoła Didasko działa już piętnaście lat. A teraz marzenie urzeczywistnia się w Gimnazjum GJB. Idee, założenia, pomysły, które miałam przy tworzeniu szkoły podstawowej pozostają aktualne przy tworzeniu gimnazjum. Jednocześnie będzie to szkoła inna, bo tworzona nie z myślą o małych dzieciach, lecz o młodych ludziach, którzy zaczynają wchodzić w swoje dorosłe życie, którzy ze swoim kilkunastoletnim doświadczeniem stają przed decyzją o wyborze nowej szkoły – gimnazjum.

Chcę Wam zaproponować szkołę, która szanuje ucznia, pozwala mu być odrębną jednostką z jego własnymi zainteresowaniami i pasjami, a jednocześnie uczy go żyć w grupie rówieśników. Szkołę, która rozumie, że każdy z nas jest oryginałem, a nie kopią. Pokazuje, że każdy człowiek ma szansę osiągnąć sukces, pozwala wierzyć we własne możliwości. GJB oferuje bardzo szeroką gamę zajęć dodatkowych, spotkania i bieżący kontakt z wielkimi ludźmi – Przyjaciółmi GJB. To Oni – autorytety w swoich dziedzinach – pomogą Cię uwierzyć, że wszystko o czym marzysz, może się spełnić. Takimi osobami są również nauczyciele, którzy będą uczyć w gimnazjum. Jestem pewna, że są to osoby, które ciekawie i efektywnie przekażą Ci wiedzę, pomogą Ci odkrywać świat. Będą od Ciebie wymagać, ale wymagać w sposób sprawiedliwy, z jasno określonymi zasadami. Mam nadzieję, że będą Twoimi przyjaciółmi, do których będziesz mógł się zwrócić w każdej sprawie, z każdym problemem i każdym pytaniem.

Zapraszam Ciebie do obejrzenia krótkiego filmu, z którego dowiesz się o wiele więcej o nowym gimnazjum. Może wkrótce będzie to Twoja szkoła życia?

Joanna Białobrzeska

O Pasji

Przychodzicie do GJB ze swoimi planami, marzeniami, zainteresowaniami, ale też z niepokojami i wątpliwościami. Za Wami dzieciństwo, przed Wami dorosłość. Jesteście w wyjątkowym momencie, bardzo twórczym, poszukującym, zbuntowanym. Czasem wydaje się Wam, że wszystko już wiecie i nie potrzebujecie rad.

Dorośli, którzy dobrze pamiętają swój nastoletni wiek, wychodzą Wam naprzeciw. Są Wam życzliwi i chcą być w przyjaźni z Wami oraz przekazać Wam to, co najlepsze, najciekawsze, najwartościowsze, a zwłaszcza pomóc każdemu z osobna rozwinąć się w pełnego pasji i wiary w siebie indywidualistę, ale też w osobę dostrzegającą wszystkich wokół, umiejącą słuchać i rozmawiać, poruszać się po świecie oraz samodzielnie i mądrze decydować.

W GJB czekają na Was doświadczeni nauczyciele i nietuzinkowe osobowości. Absolwenci Didasko spotkają tu niektórych swoich nauczycieli. Do GJB przyszły też nowi mistrzowie. Wśród nich zafascynowany chemią pan Wojtek, pani Ania – lektorka hiszpańskiego, urodzony w Sudanie, sympatyczny i wesoły pan Ozi, który po angielsku będzie uczył informatyki. Możecie też liczyć na miły kontakt z Przyjaciółmi GJB. Są w tym gronie wybitne, często też sławne postaci, autorytety w wielu dziedzinach, m.in. filmu, muzyki, sportu.

Wszyscy nauczyciele mają pomysły dalece wykraczające poza schematy i wielki zapał. Naprawdę lubią swoją pracę, bo lubią młodzież. Dzięki Wam są ciągle młodzi i otwarci na zmiany. Wiele się od nich dowiecie, nie tylko z zakresu przedmiotów, które wykładają, ale też o życiu. Będziecie razem przekładać nabywaną wiedzę na praktykę. Odkryjecie ile przydaje się w codzienności reguł z języka polskiego, języków obcych czy nauk ścisłych. Matematyka, fizyka, chemia otaczają nas i to jest fascynujące.

Pragniemy, aby GJB było miejscem przyjaznym i bezpiecznym, a nauka w GJB nie była wkuwaniem teorii, ale żywą przygodą. Mamy wielką nadzieję, że rowinięcie tu skrzydła i po trzech latach będziecie wysoko szybować.

O szkole

Wnętrza GJB odzwierciedlają charakter gimnazjum GJB i nasze cele. Starannie przemyśleliśmy kolorystykę, dobór mebli i detali oraz rozkład pomieszczeń. Wszystko, co Was tutaj otacza i z czego korzystacie jest nie tylko nowe. Jest estetyczne, gustowne i funkcjonalne, poprawia nastrój, relaksuje, pobudza wyobraźnię, uczy i zobowiązuje do odpowiedniego zachowania. GJB jest przestrzenią ludzi o wysokiej kulturze osobistej, doceniających to, co otrzymują, odwzajemniających się wzorową postawą. To przestrzeń ludzi wolnych, indywidualistów, którzy szanują swoich wychowawców, nauczycieli, otoczenie i siebie wzajemnie.

Nasze gimanzjum już od progu nie kojarzy się ze szkołą. Świeże kwiaty w elegancko zaprojektowanym holu na parterze przywołują atmosferę domowego ciepła. Jesteście tutaj witani i zaproszeni do twórczego spędzenia czasu. Wypełni go nauka, wartościowa zabawa i odpoczynek.

Każde piętro ma swój dominujący kolor. Dzięki temu urozmaiceniu jest ciekawie i poza tym szybko uświadomicie sobie, gdzie w danej chwili jesteście. Wzory na tapetach na czwartym piętrze, gdzie są sale do nauki języków obcych, przenoszą Was w czasie i w miejscu. Wystarczy odrobina fantazji i już wędrujecie po amerykańskiej metropolii albo stylowym Londynie. Mieszkańcy różnych kontynentów na prezentowanych tu czarno-białych fotograficznych portretach zachęcają do odkrywania świata.

Dostajecie do dyspozycji nowocześnie wyposażone pracownie do informatyki, geografii, chemii, fizyki. W salach do nauki języków obcych działają multimedialne centra podnoszące atrakcyjność lekcji. Centa tworzą: tablice interaktywne, projektor oraz komputer z dostępem do Internetu.

Sala chemiczna to laboratorium z gablotami pełnymi intrygujących naczyń i innych sprzętów. Pod czujnym okiem nauczyciela będziecie tu wyczarowywać niezwykłe zjawiska.

Pracownie do działań artystycznych są duże i rozświetlone. W sali do plastyki można rozłożyć się ze swoim warsztatem, a w auli z werwą wykonywać taneczne obroty. Wasze prace będziemy oprawiać i wieszać na ścianach. W przestronnej kuchni będziecie się uczyć przygotowywać posiłki według przepisów z wielu regionów świata i tworzyć własne smakołyki.

Do swobodnych rozmów o Waszych zainteresowaniach i problemach przenaczyliśmy pokój na parterze. Przy omawianiu pewnych tematów tradycyjny wygląd klas przeszkadza, dlatego nie ma tu ławek, a ściany są kolorowe.

Budynek, w który mieści się GJB zawsze spełniał cele edukacyjne. Powstał dla Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Drugim lokatorem była Wyższa Szkoła Psychologii Społecznej. Od tej uczelni przejęliśmy miejsce w lutym 2011 roku i rozpoczęliśmy intensywny remont. Do pierwszego września nie mieliśmy zbyt wiele czasu. Nie mogło się jednak nie udać. Energii dodawała nam myśl, że tylko dzięki uczniom to miejsce ożyje i zyska duszę. GJB to Wasze miejsce.