Tkaniny artystyczne Karoliny Lizurej

Dodano: 09.12.14

Tkaniny artystyczne Karoliny Lizurej

Karolina Lizurej rysuje nitką. Zwykle czarną. Na płótnie albo białej bawełnie. Ręcznie. Czasem delikatnie snuje swoją opowieść, a bywa, że mocno ją zagęszcza. Powstają wtedy sploty, niemal supły. Momenty napięcia. Pojawia się też kolorowa nić, ale rzadko. Wijąca się barwa zaskakuje, ale zawsze jest powód, dlaczego artystka ją dodała.

Prace Karoliny Lizurej pokazuje Galeria GJB. Autorkę gościliśmy na wernisażu w drugi dzień grudnia 2014 roku. Mieliśmy wiele pytań, bo twórczość Karoliny Lizurej ma osobisty ton i wywołuje emocje. Pytaliśmy więc o inspiracje, warsztat i przekaz jej wyjątkowych rysunków.

Punktem wyjścia dla tkanin artystycznych Karoliny Lizurej są szkice na papierach. Głównym tematem jest człowiek. Ktoś spotkany przez autorkę, zauważony przez nią, znajomy albo przypadkowy przechodzień, ktoś z teraźniejszości albo przeszłości. Niesie swoją historię, coś skrywa albo o czymś opowiada. To może być dziewczynka z warkoczami, chłopiec w ciężkich butach, matka, a także dziewczyna  z Powstania Warszawskiego, Panna Morowa. Ludzie Powstania są ważnym wątkiem prac Karoliny Lizurej. Portretuje swoich bohaterów nie odsłaniając ich do końca, co podkreśla ustawienie ich bokiem albo nawet tyłem do widza.

Jej tkaniny są jak chorągwie. Mają znaczenie, swój wewnętrzny ciężar, symboliczną wartość. One nie mają się podobać, ale mówić. Skojarzenie z chorągwiami sugerują formaty tkanin, prostokąty wieszane w pionie, długie, dwumetrowe i trochę krótsze. Autorka powiedziała nam, że nad jedną tkaniną pracuje średnio czterdzieści godzin.

Karolina Lizurej

w tym roku z wyróżnieniem obroniła dyplom na Wydziale Malarstwa w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych (aneksy z tkaniny artystycznej i rysunku). Dodatkowo studiuje na tej uczelni konserwację i zapisała się na studia doktoranckie na malarstwie. Jest laureatką licznych nagród, m.in. dwukrotnie (w 2012 i 2013 roku) otrzymała nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.  W 2012 roku przywiozła laury z III Międzynarodowego Triennale Tkaniny Artystycznej w Bratysławie oraz V Międzynarodowego Triennale Rysunku we Wrocławiu. Kilka tygodni temu, w listopadzie, znalazła się w czteroosobowym gronie zwycięzców Nagrody Artystycznej Siemensa.

Karolina Lizurej pochodzi z Truskolasów w województwie śląskim (ciekawostka: to także rodzinna wieś Jakuba Błaszczykowskiego, słynnego piłkarza, reprezentanta drużyny narodowej). Urodziła się w 1990 roku w Tychach. Ukończyła Ogólnokształcącą Szkołę Sztuk Pięknych w Częstochowie. Jej prace były już wystawiane nie tylko w różnych miastach Polski, ale także w Czechach, na Słowacji i Węgrzech.

KP