Malarstwo emocji Łukasza Majcherowicza

Dodano: 09.09.14

Malarstwo emocji Łukasza Majcherowicza

Obrazy  Łukasza Majcherowicza, które na zakończenie roku szkolnego 2013/2014 prezentuje nasza Galeria GJB, przyciągają uwagę widza. To jest siła prawdy tej twórczości. Łukasz Majchrowicz maluje swoje stany emocjonalne, przemyślenia, swoją ścieżkę życia. Odsłania siebie, nie tylko aby swoiście pisać osobisty pamiętnik, ale innych zachęcić do kontemplacji i refleksji.

Artysta prowadzi nas w głąb siebie poprzez tematy – które czasami nie są od razu czytelne dla postronnych – i formę malarską. Jednym z jego ulubionych motywów jest ciągła linia. Ciągła, ale jednak połamana, przywołująca skojarzenia z labiryntem – jednym z symboli ludzkiego losu. Rozpoznajemy też motyw krzyża. Oczywisty jest również temat ludzkiej twarzy. Nie jest jednak portretem w najbardziej powszechnym rozumieniu. Z rozpoznawalnymi rysami i cechami charakteru. Domyślamy się, że artysta upamiętnił w tym dziele siłę swojego związku z portretowanym.

Natomiast forma malarska Łukasza Majcherowicza świadczy o jego doświadczeniu. Bardzo podobają się nam zestawienia kolorów, różnorodność użytych farb i technik oraz formatów.

Obrazy Łukasza Majcherowicza wydają się nam liryczne i delikatne, ciche, może nawet skromne, a jednocześnie drążą, bywa że aż do bólu, wrażliwość widza. Łukasz Majcherowicz mówi, że zależy mu na tym, aby wprowadzać widza w świat obrazu. Na pewno osiąga ten cel.

 

Biogram Łukasza Majcherowicza

– studia malarskie w poznańskiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych, a następnie na Wydziale Malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych – dyplom z wyróżnieniem w pracowni malarstwa prof. Stefana Gierowskiego i aneks w pracowni malarstwa ściennego prof. Edwarda Tarkowskiego

– jest wykładowcą warszawskiej ASP w Pracowni Technik i Technologii Malarstwa Ściennego

– zajmuje się rysunkiem, malarstwem sztalugowym i monumentalnym; ma uprawnienia do prowadzenia prac konserwatorskich w dziedzinie malarstwa ściennego

– autor wielu polichromii ściennych autorskich i rekonstruktorskich oraz wykonawca prac konserwatorskich i renowacyjnych

– wystawia swoje prace od 1986 roku; specjalizuje się w tradycyjnych technikach malarskich