Wernisaż Uli Łojko-Smogorzewskiej

Dodano: 31.10.13

Wernisaż Uli Łojko-Smogorzewskiej

Uroczyste otwarcie wystawy obrazów Uli Łojko-Smogorzewskiej w Galerii GJB odbyło się w czwartek, 24 października. W większości prezentowane prace powstały na plenerze w Bieszczadach albo w związku z nim. Bohaterkę wydarzenia przywitaliśmy tłumie i serdecznie.

Malarstwo artystki dowodzi jak wielkie może mieć znaczenie miejsce jako źródło twórczej inspiracji. Miejscem Uli Łojko-Smogorzewskiej są właśnie Bieszczady, a dokładnie wieś Łopienka, założona w XVI wieku, dziś nieistniejąca. Do ostatniej wojny było w niej życie. Patronowała wsi Madonna z cerkiewki, która – choć w ruinie – ocalała, a od niedawna jest stopniowo odbudowywana. Wróciły do niej modlitwy i wróciła cudowna ikona.

Ula Łojko-Smogorzewska opowiedziała nam, że dostrzegła kiedyś w pniu drzewa w Łopience zarys postaci Madonny. Wzięła ten nadzwyczajny wizerunek w siebie i on, przetwarzany po wielekroć, stał się znakiem jej obrazów. Zwykle używa niedużych formatów, czasem całkiem małych, co ułatwia widzom skupienie na przekazie obrazów.

Grzegorz Mroczkowski, kurator Galerii GJB widzi w pracach Uli Łojko-Snogorzewskiej splot duchowości Wschodu z indywidualnym podejściem do malarstwa. Zwrócił nam uwagę na rolę koloru w obrazach artystki. Tylko pozornie są one bardzo barwne i robią wrażenie palety, ale po bliższym przyjrzeniu się widać, że to efekt osiągnięty dzięki umiejętności wykorzystania kolorów mało zróżnicowanych.

Słuchaliśmy zaciekawieni i zadawaliśmy pytania, a na koniec podziękowaliśmy brawami Pani Uli za piękne spotkanie z jej sztuką.

Obok klasycznego malarstwa olejnego Ula Łojko-Smogorzewska pracuje w batiku i ceramice. W pracy artystycznej najchętniej sięga po materiały najprostsze, naturalne, jak surowy len, drewno, glina.

***

Ula Łojko –Smogorzewska w 2011 roku wystawą „Potok Cerkiew Lipa” obroniła dyplom malarski z wyróżnieniem rektorskim na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Jest stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za rok 2010/2011 oraz laureatką wyróżnień w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w dziedzinach: malarstwo sztalugowe, rysunek, struktury przestrzenne.

Wystawiała indywidualnie i zbiorowo malarstwo, rysunek, ceramikę, filc, tkaninę artystyczną, obiekty, instalacje przestrzenne w ramach autorskich projektów oraz współpracy m.in. z Fundacją Kultury i Sztuki PRO-ARTE, Galerią Rektoratu Akademii Sztuk Pięknych Aula, Galerią Działań Freda Ojdy, Galerią Nigdy-Nigdy, Domem Literatury w Warszawie, Symfonią Varsovią, Galerią pod Bazyliką w Berlinie, Międzynarodowym Centrum Ceramiki w Bolesławcu, Galerią Zapiecek w Warszawie.