Warsztaty psychologiczne o profilaktyce uzależnień

Dodano: 21.05.13

Warsztaty psychologiczne o profilaktyce uzależnień

„Hej, chcesz zapalić?”, „Napij się tego, jest super”, „Masz dosyć problemów? – spróbuj tego, wyluzuj się, zapomnij…” Myślicie, że gimnazjaliści nie słyszą takich zachęt do spróbowania używek? Niestety, takie propozycje mogą się pojawiać. Jak zbudować w sobie siłę, żeby umieć odmówić? Jaka właściwie jest natura uzależnień? O tym wszystkim rozmawialiśmy podczas warsztatów z panią psycholog Anną Prokop, specjalistą od leczenia uzależnień z Warszawskiego Centrum Psychologicznego, Opiekuńczego i Rehabilitacyjnego.

Nauka w gimnazjum to nie tylko codzienne lekcje czy warsztaty interdyscyplinarne. Spotykamy się także na warsztatach poświęconych zagadnieniom psychologicznym, podczas których staramy się rozmawiać o tematach trudnych, ale i bardzo ważnych, szczególnie dla młodych osób na progu dorosłości. Na kolejnym już spotkaniu z cyklu gościliśmy panią psycholog Annę Prokop, specjalistę od leczenia uzależnień.

Razem z panią Anną dyskutowaliśmy o zagrożeniach uzależnień różnymi używkami, o naturze różnych nałogów oraz jak się nie dać w nie wciągnąć. Zastanawialiśmy się, jak umieć powiedzieć nie i zbudować w sobie postawę asertywną, jak umieć zadbać o samego siebie i nasz system wartości. To właśnie podczas takich zajęć można najlepiej poznać samego siebie i nauczyć się radzić z problemami.

Co powinniśmy zapamiętać z warsztatów:
Odmówienie zapalenia / napicia się/ spróbowania narkotyków nie oznacza, że jesteśmy słabi. Wręcz przeciwnie, pokazuje to naszą siłę i zdolność decydowania o sobie samym.
Używki nie sprawiają, że wyglądamy doroślej, fajniej. Nie zrobimy nimi wrażenia na rówieśnikach. Używki tylko łudzą nas iluzjami. Jesteśmy dużo bardziej wartościowi bez nich.
Uzależnienie jest niebezpiecznym mechanizmem, w który bardzo łatwo wpaść.
Nie zawsze jesteśmy w stanie rozpoznać osobę uzależnioną. Dlatego tym trudniej jest im oferować pomoc.
Uzależnienie jest zniewoleniem. Nie chcemy tracić swojej wolności.
Używki nie przynoszą ulgi. To one kreują w nas uczucie niepokoju, braku, a czasem nawet fizycznego cierpienia. Osoby nieuzależnione nie potrzebują używek, żeby poczuć się lepiej.
Używki nie są sposobem na rozwiązanie problemów. Problemy należy rozwiązywać (samemu, przy pomocy rodziny, przyjaciół, nauczycieli czy specjalistów), a nie o nich zapominać.
Używki są zagrożeniem nie tylko dla naszego zdrowia, ale i psychiki.
Chcemy mieć kontrolę nad swoim życiem.
Mamy wybór.

Dziękujemy pani Annie Prokop za wizytę i dyskusję.