WYCIECZKA DO SĄDU OKRĘGOWEGO

Dodano: 27.01.20

WYCIECZKA DO SĄDU OKRĘGOWEGO

24 stycznia br. uczniowie klas ósmych udali się na wycieczkę do mieszczącego w Alei Solidarności Sądu Okręgowego. Po drobiazgowej kontroli przy stanowisku ochrony zajął się nami pan sędzia Paweł Dobosz. Na początku zapoznaliśmy się z bardzo ciekawą historią budynku w którym mieści się Sąd, jego wojenną i powojenną historią. Okazało się, że gmach sądu jako jedyny przetrwał wojenne bombardowania Warszawy, a jego murach w roku 1980 zarejestrowano w obecności Lecha Wałęsy, Tadeusza Mazowieckiego i Jana Olszewskiego  NSZZ Solidarność. Po nakreśleniu rysu historycznego udaliśmy się na salę rozpraw. Pan Paweł w bardzo ciekawy sposób zapoznał nas z codziennym funkcjonowaniem Sądu. Nikt nie zdawał sobie sprawy, że co miesiąc z Sądu wysyłane jest ok. 100 tys. listów, co roku Sąd wydaje ok. 100 tys. wyroków, a w samym budynku jest ponad 600 pomieszczeń i 12 km. korytarzy. Pan sędzia wiele mówił o roli sądów, ich niezawisłości i niezależności, przypomniał fundamenty praw Justyniana, strukturę sądów w Polsce, na każdym kroku przywołując żywe przykłady ze swojej wieloletniej kariery prawniczej.

Zwieńczeniem programu była symulacja rozprawy sądowej, której przewodniczył Pan paweł, a uczniowie wcielili sie w role: prokuratora (Stasiek z 8B), ławników (Piotr i Bartek z 8A), obrońców (Zuzia A. z 8A i Jeremi z 8B), oskarżonych (Michał M. i Gaba z 8B), policjantów (Aurora z 8B i Olek z 8A), świadka (Hella z 8B) oraz specjalistki substancji odurzających (w tej roli Teodor z 8B). Rolę stenotypisty odegrał Kuba z 8A. Ponad godzinna rozprawa była pełna emocji, nie obyło się bez momentów humorystycznych, a koniec końców Michał i Gaba nadal cieszą się wolnością.

Pobyt w sądzie był bardzo wartościową lekcją. Wielkie podziękowania dla Pana Sędziego Pawła Dobosza, za opiekę i zorganizowanie fantastycznego spotkania.

PR