WYCIECZKA DO BERLINA dzień ostatni

Dodano: 21.09.19

WYCIECZKA DO BERLINA dzień ostatni

Ostatni dzień pobytu w Berlinie zaczęliśmy od odwiedzenia East Side Gallery. Ten zachowany w oryginale, ponad kilometrowy odcinek muru berlińskiego jest ozdobiony przeróżnymi obrazami wykonanymi w technice graffiti. Większość prac ma dużą wartość artystyczną, odnosi się do tematyki wolności. Najsławniejszy to „historyczny” pocałunek Honekera i Breżniewa,  ale na uwagę zasługuje też wiele innych prac. My zwróciliśmy uwagę na CURRICULUM VITAE, mural poświęcony osobom zamordowanym podczas prób przekraczania muru ze wschodu na zachód.

Ostatnim punktem zwiedzania było Muzeum Historii Naturalnej. A w nim oczywiście szkielety dinozaurów, działy ukazujące nasz układ słoneczny, sporo okazów zwierząt, minerałów i skamielin. Na wielu największe wrażenie zrobiła jednak kolekcja ryb zakonserwowanych w tysiącach słojów z formaliną. Widok jak z filmu grozy. Obok w/w atrakcji znalazło się miejsce na sztukę, czyli wystawę fotografii ARTE FAKTE. Wielkoformatowe obrazy ukazywały z lotu ptaka naszą planetę. Po przeczytaniu opisów okazywało się, że na wszystkich przepięknych fotografiach udokumentowane są skutki rabunkowej gospodarki i działalności człowieka. Widać tony plastiku dryfujące po morzach, pozostałości po kopalniach węgla czy siarki, efekty przemysłowej hodowli zwierząt i uprawy roślin, skażenie powietrza, gleby i wody. Ku przestrodze nam wszystkim.

Przed 22 cało i zdrowo dotarliśmy pod szkołę.

PR