100 LAT NIEPODLEGŁOŚCI- WYKŁAD PROF. EDWARDA MALAKA

Dodano: 03.10.18

100 LAT NIEPODLEGŁOŚCI- WYKŁAD PROF. EDWARDA MALAKA
28 września mury naszej szkoły odwiedził  prof. dr. hab. Edward Malak, który w ramach naszego cyklu spotkań historycznych poświęconych obchodom 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, wygłosi wykład: „Kształtowanie się granic Polski w latach 1918-22. Aspekty polityczne i militarne”. Pan Profesor zwracał uwagę na czynnik geopolityczny i międzynarodowy naszej irredenty, rozważał szanse kolejnych polskich powstań i wskazał rolę pokolenia Polaków urodzonych bezpośrednio po Powstaniu Styczniowym – tzw. niepokornych. W nich szczególnie dostrzegał swoisty budulec i spoiwo dla odbudowywanej po 123 latach niewoli Polski. W serii pytań prof. Malak odpowiadał między innymi na pytania naszych uczniów o domniemaną agenturalność Józefa Piłsudskiego, wizję odzyskania niepodległości Romana Dmowskiego oraz jakość życia Polaków w poszczególnych zaborach. Wykład Pana Profesora był jednocześnie okazją dla dokładniejszego przyjrzenia się wystawie poświęconej polskim drogom do osiągnięcia niepodległości przez Polskę, która dzięki grzeczności dyrektorów Muzeum Niepodległości w Warszawie i Muzeum Romantyzmu w Opinogórze znalazła się czasowo w naszej szkole.
RJ