WERNISAŻ W GALERII GJB

Dodano: 26.02.18

WERNISAŻ W GALERII GJB

„Wyprawa w głąb Ziemi” – tytuł prezentowanej w Galerii GJB wystawy tkanin, nadany przez ich autorkę Annę Krzemińską, prowadzi do odczytania przekazu jej dzieł. Oglądamy interpretację żywiołów ziemskich, ich siłę i piękno. Można nawet powiedzieć, że patrzymy na wyzwoloną energię, na narodziny Ziemi. Artystka sięga po temat podstawowy, pierwotny i wieczny – stawia pytanie o to, jak i z czego powstał świat, świat natury, siedlisko człowieka.

Opowiada o istocie bytu na Ziemi poprzez technikę batiku, czyli barwienia tkanin (np. bawełny) przy pomocy gorącego wosku. Przyznaje, że technika ta jest „dość skomplikowana”. Jak mówi, dąży do jak najbardziej syntetycznego przekazu wizualnego. Nie odwzorowuje rzeczywistości, ale jej elementy sprowadza do znaków, które „zanurza” w pięknych barwach, kojarzonych z ziemią. Batik pozwala kolorom delikatnie „rozlać się”, a jednocześnie osadza je na zawsze, jak w akcie stworzenia.

Pani Anna Krzemińska opowiedziała nam o swoim dochodzeniu do źródeł. Uczy się batiku u mistrzów tego gatunku sztuki. Jeździ do Azji na warsztaty, zwłaszcza do Indonezji, Indii i Tajlandii. Tamtejsi artyści potrafią przez całe życie dążyć do perfekcyjnego pokazania jednego wzoru. To dla nich droga duchowego oczyszczenia, a dla obserwatora – wzór kontemplacji. Mogliśmy dosłownie dotknąć fragmentów opisywanej przestrzeni. Artystka pokazała nam tkaniny przywiezione z Azji, drewniane i miedziane stemple oraz inne narzędzia do wykonywania wzorów w technice batiku.

„Batik to dla mnie nie tylko tkanina dekoracyjna, ale również malarstwo bezgruntowe, którym głównie się zajmuję” – mówi Anna Krzemińska. Jest absolwentką warszawskiej ASP, Wydziału Architektury Wnętrz, gdzie uzyskała ocenę celującą w 2013 roku w pracowniach: Pracowni Malarstwa prof. Pawła Michalaka, Pracowni Projektowania Wystaw prof. Anny Sławkowskiej-Rode oraz Pracowni Tkaniny Artystycznej (na Wydziale Malarstwa) prof. Doroty Grynczel. Rok temu Anna Krzemińska otworzyła przewód doktorski na tym właśnie wydziale.

Pracuje jako koordynator współpracy zewnętrznej i asystentka w Pracowni Komunikacji Wizualnej na Wydziale Architektury Wnętrz ASP w Warszawie, a także koordynuje wystawy w Centrum Informacji im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Warszawie i od kilku lat prowadzi autorską pracownię plastyczną dla dzieci i młodzieży.

Wielokrotnie pokazywała swoje prace na wystawach w krajach Azji (poza wymienionymi, także w Chinach i Malezji), a także w Polsce. Pochodzi z Płocka.

KP